вторник, 3 юни 2008 г.

Ефектът на радиацията върху човешкото тяло

Ефектът на радиацията върху човешкото тяло
Облъчването на цялото тяло,за кратък период от време със стойности от порядъка на на 10 Sv,може незабавно да причини смущения,като гадене и понижаване нивото на белите кръвни телца,което може да доведе до смърт.Стойности от 2 до 10 Sv могат да причинят лъчева болест,повишаваща риска от фатални последици.
Краткотрайно облъчване със стойност до 1 Sv е критичният праг на облъчване,след който се появява лъчева болест,при човек с нормално физическо състояние и е почти невъзможно да се стигне до смърт.Ако дозата на облъчване превишава 1 Sv и е с по-дълга продължителност,малко вероятно е това да доведе до незабавни,здравословни проблеми,но създава риск от появата на рак,много години след това.
При повече от 100 mSv вероятността от заболяване от рак нараства пропорционално с нарастване на дозата на облъчване.Приблизителният риск от злокачествен тумор е 5%,при доза от 1 Sv(ако нормалната заболяваемост от злокачествен тумор е 25%,тази доза покачва риска на 30% ).
50 mSv е минималната доза,за която има сведение,че е причинявала рак у възрастен човек.Според специалистите,това е и максималногодишно допустимата.В някои части от Земята,природните фактори обуславят естествена радияция малко по-голяма от 50 mSv но тя не причинява вреда на месното население.
Около 20 mSv годишно за 5 години е лимитът на радиооблъчване,позволен за служители от ядрената енергетика,уранодобивните мини и болничните заведения(които са подложени на периодични изследвания).
10 mSv на година е максималната,общоприета от австралийските минйори,работещи с уран доза.
3mSv годишно(приблизително) e радиация от естествените извори в Северна Америка,включително и радона във въздуха.
0,3-0,6 mSv годишно е дозата на излъчване на изкуствените източници на радиаця,най-вече от медицината.

Няма коментари: