понеделник, 31 октомври 2011 г.

„Радиацията и човекът”- конкурс

Фондация „Рьонтген”,

със съдействието на Националния политехнически музей,

обявява анонимен конкурс за ученически разработки на тема


„Радиацията и човекът”





Тема

В темата се влючват всички приложения на йонизиращите лъчения в живота на човека – медицина, енергетика, индустрия, селско стопанство и др., както и въздействието на радиацията върху човека и защитата на хората.



Участници

В конкурса могат да участват ученици от българските средни училища от всички класове. Приемат се самостоятелни и групови разработки.



Форма и обем на разработката

Приемат се само разработки във формата на мултимедийна презентация.

Обемът на всяка разработката трябва да позволява нейното представяне за не повече от 15 минути.



Оценяване

Участващите в конкурса разработки предварително ще бъдат оценени по обективни показатели от компетентна комисия.

До представяне пред публиката и журито ще бъдат допуснати 10-те най-добри разработки.

Компетентно жури ще определи трите разработки, които ще получат грамота и парична награда.



Награди

Първо място - 500 лв и грамота

Второ място - 300 лв и грамота

Трето място - 100 лв и грамота

След приключване на конкурса, десетте допуснати до устно представяне разработки ще бъдат публикувани в интернет страницата на фондация „Рьонтген”.



Критерии за оценяване

§ съответствие със зададената тема;

§ точност при описанието на явленията;

§ коректно използване на термините, величините и единиците;

§ актуалност на използваните източници за информация;

§ творчески подход и оригиналност;

§ литературен стил и правопис;

§ дизайн на мултимедията.



Критериите за оценяване на устните представяния ще бъдат съобщени на автора/авторите на10-те разработки, допуснати до устното им представяне.



Срок за изпращане

Разработките трябва да се изпратят до 15 декември 2011 г. в запечатан плик, съдържащ:

· разработката, записана на електронен носител (CD, DVD, флаш-памет).
В нея не трябва да фигурират имената на авторите и други данни, нарушващи анонимността на конкурса.

· отделен запечатан плик с пълни данни за авторите – имена, електронен адрес и телефон за контакт.



Адрес за изпращане:

Конкурсните разработки се изпращат на адреса на фондация „Рьонтген”:



Фондация „Рьонтген”

София 1330

ПК 46

за конкурса „Радиацията и човекът”



Публично представяне

Публичното представяне ще се проведе в Националния политехнически музей през първото тримесечие на 2012 г.

събота, 1 октомври 2011 г.

Competition deadline extended and rewards for all

With all students now back at school, we are happy to announce that they have two additional weeks to appear on the Xperimania leaderboard: the deadline for Xperimania competitions has been extended to 15 October 2011. This gives two weeks more for students to discover “the role of women in chemistry” and let their imaginations play. Students and teachers are encouraged to use all their expertise in different disciplines from art to science to technologies to enjoy the competitions.

Three competitions are organised. Select the most appropriate one and participate!

1. Write your story about a well-known female scientist in your country, grab your camera, edit the work and submit entries. Give you and your class the opportunity to investigate the fascinating world of chemistry and recognize the achievements and contribution of chemistry to the well-being of humankind.

2. Pick up your pen and design a postcard, a poster or, using new technologies, design a blog to start a campaign on women and chemistry.

3. Younger students can simply prepare some drawings illustrating how they see the role of women and their scientific careers and discoveries.

Good news for teachers who get strongly involved in the Xperimania activities! In addition to the prizes for the 12 winning entries, each participating teacher who submits more than 10 entries will receive a thank-you Xperimania package including UV beads, magic fish and periodic tables for their whole class!

For further information, please visit:
http://www.xperimania.net/ww/en/pub/xperimania/xp_iv.htm

More information here.

петък, 16 септември 2011 г.

Президентите да учат физика

ОЛЕГ ЙОРДАНОВ, СТАРШИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛ В ИНСТИТУТА ПО ЕЛЕКТРОНИКА НА БАН

Чухте, нали, тази есен ще има избори за президент, кметове и местна власт? Виждате ли обаче хората, които да сложат началото на края на десетилетията безпътица и безпрецедентно изоставане от съседите ни? При все че никой от нашите съседи не е сред първенците в света.

Моят къс отговор е "не, няма такива кандидати". И тук бих могъл да спра, да хлопна капака на лаптопа и да се захвана с нещо друго. След 4-5 години обаче ще сме в същата ситуация. Страна, направила "цивилизационен избор" да бъде третокласна, избледняваща и отмираща.

На държавника не му е необходимо да бъде квантов физик (макар че министърът по енергетика на САЩ показва колко е полезно), за да "напипа" правилната посока за развитие. Всички модерни и богати страни имат за приоритет високотехнологичните производства. За да е развита технологично една страна, трябва да има добре развита наука, включително и базисната, наричана още фундаментална наука.

Ето този прост и очевиден за всеки добре образован човек факт така и не успява да се процеди до съзнанието на изобилието нашенски "лидери". Ключовата дума тук е "добре образован", което задължително включва висока природонаучна култура. Тя е "основната част от истинската култура на нашето време" по думите на Ричард Файнман, Нобелов лауреат за 1965 г. Написал ги е в учебник по физика, преведен на български още през 1976 г. Ето защо университетските програми в научно ориентираните (разбирай богатите) нации задължително включват изпити по природни науки за всички специалности.

И тук физиката заема особен пиедестал, давайки концептуална основа и обяснение на почти всички технологии, а и на другите научни дисциплини. Има множество специално разработени курсове по физика за "неспециалисти". На тази писта се разиграва жестока конкуренция между реномираните университети в света. В последните години обаче все по-осезаема преднина взема курсът на Ричард Мюлер от университета в Бъркли, Калифорния. Той не е само за държавни глави, а и за президенти на корпорации, банки, университети и за всеки с инспирации да стане лидер.

Защо му е на един президент да знае физика? Не може ли просто да се съветва с експерти?

Практиката показва - не е достатъчно. Той трябва да има такава прагова култура, която да не позволява да бъде подведен или откровено “дерайлиран” от самозвани пророци (например на пазарната религия) или от псевдоспециалисти.

Културата да избере компетентни министри и експерти. Това е от ключово значение за едно успешно управление. Курсът на проф. Мюлер засяга почти всичко важно за съвременното развитие. За да взема правилни решения, лидерът трябва да разбира от енергия и от принципите, на които работят основните енергийни производства.

Да знае плюсовете и минусите на енергията, получена при горене и при ядрени реакции. Какви са перспективите пред неконвенционалните източници като слънце или вятър.

Да разбира от климатични промени, реалностите и рисковете от глобалното затопляне; от дистанционните методи за изследване на природата и агрокултурите; колко опасни или не за околната среда са някои добивни технологии.

От компютри, интернет, сателитни връзки и тяхната безопасност и контрол. Да знае принципа на работа на лазерите, DVD, мобилните комуникации, нанотехнологиите. Да се ориентира в огромния инструментариум в медицината, позволяващ значително удължаване на активния живот на хората в модерните страни. Да знае какъв е техническият арсенал, достъпен на тероризма, и с какво може да му се противодейства. Всичко това, че и повече се научава в курса "Физика за бъдещи президенти". За един семестър.

Започнал с 34 студенти, след 5 г. броят на записалите само в Бъркли надхвърля 500. (Кой ли не иска да стане президент!) Курсът вече е в програмата на много университети в света. Куриозно е, че го има и в университета, създаден към Сан Куентин, прочутия щатски затвор на Калифорния. Зер мембраната, разделяща света на президентите от този на престъпниците, е тънка и полупропусклива.

Големият интерес сваля и цената на учебника, написан от Мюлер - $ 50 за над 500 страници. Фактор за успеха е и начинът на оценяване. Бележките се получават не за запаметени факти и дефиниции, а за решени задачи и отговори на въпроси, обясняващи как нещо работи, или за анализ на проблем. Нищо не отблъсква умния бъдещ президент повече от безсмисленото зубрене, нали?

Да, не се шегувам, умни президенти съществуват, и то в нашата вселена.

Ето два примера на задачи като тези в учебника на Мюлер:

1. Колко са отпадъците при производството на едно и също количество електричество в ТЕЦ на въглища и в ядрени централи? А) ядрените отпадъци са 1 милион пъти повече; Б) ядрените отпадъци са 100 пъти повече; В) количеството отпадъци е приблизително еднакво; Г) ядрените отпадъци са 100 пъти по-малко; Д) ядрените отпадъци са 1 милион пъти по-малко.
http://www.blogger.com/img/blank.gif
2. Заради глобалното затопляне ледовете в Антарктида: (А) се топят, защото температурите навсякъде се увеличават; (Б) се увеличават, защото температурата там ще спадне за сметка на увеличение на други места; (В) се топят поради увеличените валежи и урагани; (Г) се увеличават, защото, макар и по-висока, температурата там ще е средно под нулата, а увеличените валежи трупат сняг, който се превръща в лед.

Участието на националния отбор за олимпиадите по физика е нежелателно. Тези ученици са прекалено ценни, за да пропиляват живота си като президенти.

Отговорите може да видите тук:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1041229

сряда, 14 септември 2011 г.

НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2011

Програмата на Нощта по градове и тази година ще е разнообразна, а организаторите отново обещават много изненади, игри, награди и забавления, защото науката е магия, а учените- противно на всеобщото схващане, умеят да се забавляват!
НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2011 – СЪБИТИЯТА НАКРАТКО В РЕКТОРАТА НА СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
Организаторите от Софийски университет ще предложат разнообразна програма.
Посетителите от всички възрасти ще могат да научат защо 2011 г. е обявена за Международна година на химията и повече за живота и делото на Мария Склодовска-Кюри – учен, съпруга, майка – една изложба, посветена на първата жена Нобелов лауреат и първия учен, удостоен два пъти с Нобелова награда.
Посетителите в Ректората на Софийски университет ще могат още да научат:
• За българската физикохимична школа, лесно ли е да си жена учен в България, за ролята на жените в науката – среща с акад. Дочи Ексерова – една от двете жени – членове на БАН.
• Защо създаването на модела на атома от Ръдърфорд преди 100 години оказа огромно влияние върху живота ни.
• Какво е общото между химията/науката и изкуството – запознайте се с фамилия Балареви.
• За любовта към рисуването, морето, поезията и пътешествията – изложба на доц. д-р Катя Симеонова от Института за механика на БАН.
• Може ли бъде забавна химията - опити в Кабинети по любопитство.
В Ректората на университета ще бъдат наградени и финалистите в националния конкурс за есе и презентация "Мария Кюри днес". Разбира се, организаторите са предвидили музика и танци в Забавната програма - музикални и поетични изпълнения на учените. И най-важното – участниците могат да очакват както всяка година много изненади, забавления, викторини, игри и награди.
НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2011 – СЪБИТИЯТА НАКРАТКО В ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
Университетът организира два вътрешни конкурса, победителите от които ще бъдат обявени наградени в Нощта на 23 Септември 2011. За конкурсът "BE BIO" под формата на есе всеки участник трябва да представи своето виждане за мястото на био-технологиите във всекидневния живот. Целта на конкурса е да събере информацията за погледа на младежта върху проблемите свързани с околната среда и използването на модерни технологии в преодоляването на различни екологични проблеми свързани с всекидневието на всеки от нас.
Конкурс "Моите идеи са моето бъдеще" – този конкурс е насочен към учениците горен курс от технологичните училища и цели да ги стимулира да продължат образованието си в областта на инженерните науки.
Всеки, за който науката е и хоби и творчество, може да участва в изложбата "Моето хоби е наука". В изложбата могат да се включат всички, за които науката е хоби, развлечение или дори средство за интересно прекарване на свободното време, както и тези, които искат да представят своя идея или разработка. Всеки от участниците трябва да представи по артистичен начин (с картина, снимка, макет или др.) какво е за него науката или науката като хоби. В Нощта на 23 Септември 4 лаборатории на територията на Технически университет ще отворят врати, за да покажат "Науката в зародиш":
• Лаборатория по Химия – ще бъдат направени интересни демонстрации, които да покажат значението на Химията в нашето ежедневие;
• Лаборатория по Биотехнологии – в лабораторията ще се демонстрира едно от новите направление в инженерните науки. Посетителите ще видят и разберат какво е биозензор и какво е приложението на бизсензорите и биозензорните системи в индустрията и ежедневието;
• Лаборатория по Системи и управление – ще бъдат демонстрирани модерните методи в управлението на процеси и системи. Ще бъде направена демонстрация на управление на макети на резервоар и хеликоптер;
• Лаборатория по Виртуално инженерство – Какво е виртуална среда? Как се работи във виртуална среда? Как по-ефективно да използваме виртуалните технологии? Отговор на тези въпроси ще получи всеки, който посети една от най-модерните лаборатории по Виртуално инженерство в Европа;
Забавна, развлекателна програма, викторина, томбола и много награди ще подържат доброто настроение в Нощта на учените 2011 г. в Технически университет София.

четвъртък, 18 август 2011 г.

Конкурси


Конкурс "BE BIO"

http://www.cys.bg/2011/recses/bioCompetition.html

Краен срок: 31 август 2011 г.
Каква е ролята на екологията в нашия всекидневен живот?
Живеем ли екологично?
Какво да направим, за да живеем в екологична чиста среда?
Ако искате да отговорите на тези въпроси, Вие със сигурност може да участвате в конкурса BE BIO. Разкажете ни за проблемите, които срещате във Вашия всекидневен живот свързани с опазването на околната среда. Споделете ни Вашите идеи за ролята на всеки един от нас в създаването на един екологично чист дом.
За да участвате в конкурса е достатъчно да изпратите вашето мнение под формата на есе или проект, или просто изразете мнение на адрес turesnight@abv.bg в срок до 31.08.2011 г.
За участвате в конкурса трябва да сте на възраст до 30 години.
Най-интересните мнения и най-добрите идеи ще бъдат наградени в Нощта на учените, на 23.09.2011 г. от 18:00 часа в Технически университет-София!

Конкурс "YES" (Young and energetic scientists)

http://www.cys.bg/2011/recses/yesCompetition.html

Краен срок: 31 август 2011 г.
Конкурсът "Young and Energetic scientists" (YES) има за цел да открие, мотивира и промотира идеите на млади и амбициозни хора с научни интереси, които ще реализират връзката между наука, образование, бизнес, амбиция и успех.
Ако сте YOUNG. Вие сте на възраст между 18 и 35 години и следва да попълните регистрационната форма на сайта на RECSES.
Ако сте ENERGETIC. Вие сте млади, иновативни и амбициозни хора, които биха желали да бъдат научени как да презентират своите идеи и/или научни постижения с цел тяхното внедряване и прилагане в индустрията. Ако сте SCIENTISTS. Вие сте млади учени: бакалаври, магистри, докторанти-амбициозни, перспективни хора, които искат и се стремят техните идеи да бъдат реализирани в полза на икономиката и обществото като консуматор на прогреса.
КАКВО ТЪРСИМ. Може да ни изпратите вашите смели виждания, амбициозни технологични решения, идеи, които вече са развити под формата на вашата дипломна работа, дисертация, научен труд или развита по ваша преценка форма. С радост бихме разгледали и оценили и вашите значими, нетрадиционни и развити концепции, които съдържат потенциал за развитие и реализиране.
С КАКВО ДА УЧАСТВАТЕ В КОНКУРСА. Представете ни вашата дипломна работа, дисертация или пък наберете куража и да развиете всички интересни идеи - няма нужда да пазите всичко в главата Ви. Темата ви може да бъде в една или няколко от изследователски области: автоматика, електроника и електротехника, компютърни системи и мрежи, телекомуникационни технологии, програмиране и софтуер, механика и машинни технологии, роботика, биотехнологии и медицински изследвания, аграрни технологии, приложна физика, електорнно управление, строителство и архитектура, хранително-вкусова промишленост, контрол на качеството, екология и енергетика.

понеделник, 25 април 2011 г.

The LHC: a step closer to the Big Bang




On 10 September 2008 at 10:28 am, the world’s largest particle accelerator – the Large Hadron Collider – was switched on. But why? In the first of two articles, Rolf Landua from CERN and Marlene Rau from EMBL investigate the big unresolved questions of particle physics and what the LHC can tell us about the early Universe, starting 10-12 seconds after the Big Bang.

When the Universe was formed 13 700 million years ago in the Big Bang, an immense concentration of energy was transformed into matter within less than a billionth of a second. The temperatures, densities and energies involved were extremely high. According to Einstein’s law E=mc2, to create a matter particle of a certain mass (m), you need a corresponding amount of energy (E), with the speed of light (c) defining the exchange rate of the transformation. So the high energies shortly after the Big Bang could have created particles of very large mass. Physicists have proposed these hypothetical heavy particles to explain open questions about the creation and composition of our Universe.

To investigate these theories, scientists have built the Large Hadron Collider (LHC). If a type of particle can be created in the LHC, the world’s largest particle accelerator, then it is assumed to have existed shortly after the Big Bang. The LHC will collide particles using the highest kinetic energies that are currently technically possible (these energies correspond to those that are calculated to have existed 10-12 seconds after the Big Bang), crashing the particles into each other with close to the speed of light. This should result in new particles of higher mass than any previous experiments have achieved, allowing the physicists to test their ideas. Despite suggestions by the media, however, the energy of collisions in the LHC will be about 1075 times lower than in the Big Bang, so fears that a ‘Small Bang’ could be recreated are unfounded.











MORE INFORMATIONS:
http://www.scienceinschool.org/2008/issue10/lhcwhy

понеделник, 7 февруари 2011 г.

Become a NANOYOU school!

http://nanoyou.eu/

NANOYOU suggests you
Nanoscience is the study of phenomena and manipulation of materials at the nanoscale, where properties differ significantly from those at a larger scale. The nanoscale ranges from 100 nanometres down to the atomic level, where a nanometre is a millionth part of a millimetre.

Manipulating shape and size at nanometre scale, nanotechnologists are producing a wide variety of applications that take profit of the properties that this scale offers. Nowadays, thousands of researchers around the world are investigating the new contributions that NT can bring us by designing, characterising and producing new structures, devices and systems.
In this section you’ll be able to learn more about nanoscience and NT's through different resources such as videos, power-point presentations and posters as well as visiting picture galleries and art projects related to nanoscience and NT.

Not only will you be able to use the tools developed by NANOYOU, in this section you will also find some NT resources available in other Internet sites.